ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۱۷ ایران

امسال ایران برای سومین بار به جمع کشورهای شرکت‌کننده در مسابقهٔ جهانی ویکی دوستدار یادمان‌ها می‌پیوندد. شما هم اگر به عکاسی از یادمان‌های تاریخی و فرهنگی ایران علاقمندید و می‌خواهید تصویر آن‌ها را از طریق دانش‌نامهٔ ویکی‌پدیا در دسترس دیگران قرار دهید می‌توانید در این رقابت شرکت کنید.

  ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۱۷ ایران


ویکی دوستدار یادمان‌ها یک مسابقهٔ عکاسی با موضوع یادمان‌های ثبت‌شدهٔ ملی است. اولین دورهٔ این مسابقه در سال ۲۰۱۰ در کشور هلند برگزار شد و به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ مسابقه به بسیاری از کشورهای اروپایی گسترش یافت. از سال ۲۰۱۲ این مسابقه در سطح جهانی برگزار می‌شود. هدف از این مسابقه گردهم‌آوردن عموم خواننده‌ها، کاربران ویکی‌پدیا، عکاسان و فرهنگ‌دوستان برای گرفتن عکس از یادمان‌های فرهنگی و بارگذاری آن در ویکی‌انبار برای استفاده در ویکی‌پدیا و بالا بردن دانش و آگاهی همگان است.

برای مشاهدهٔ برندگان سال‌های گذشته می‌توانید به نتایج ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۱۵ ایران و نتایج ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۱۶ ایران مراجعه کنید. هر سال هیئت داوری محلی هر کشور ده عکس برتر را انتخاب می‌کنند و پس از آن عکس‌های برتر هر کشور در سطح جهانی با هم رقابت می‌کنند تا پانزده عکس برتر در سطح جهانی انتخاب شوند.

مسابقهٔ امسال در بازهٔ زمانی ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

تمام عکس‌هایی که در مسابقه شرکت می‌کنند توسط هیئت داوران بررسی شده و ده عکس از بین تمام عکس‌های بارگذاری‌شده به عنوان ده عکس برتر انتخاب می‌شوند. به کاربرانی که این عکس‌ها را بارگذاری کرده‌اند یک لوح تقدیر و تی‌شرت طراحی‌شده برای این مسابقه داده‌خواهدشد. اگر کاربری مایل به فرستادن نشانی پستی خود به تیم برگزارکننده نباشد، لوح تقدیر به صورت الکترونیکی برای کاربر فرستاده خواهد شد. اگر نشانی ایمیل در اختیار تیم برگزارکننده قرارداده نشود، متأسفانه امکان فرستادن جایزه وجود نخواهد داشت.

ده عکس برتری که توسط هیئت داوری محلی انتخاب می‌شوند در آبان‌ماه ۱۳۹۶ و توسط تیم محلی به تیم جهانی فرستاده خواهند شد. تیم جهانی با در نظر گرفتن سه معیار تکنیک عکاسی، تازگی نوع نگاه و میزان کاربرد عکس‌ها برای ویکی‌پدیا، در آذرماه ۱۳۹۶ پانزده عکس برنده در سطح جهان را معرفی خواهد کرد.

تمام برندگان مسابقه در سطح جهانی یک تی‌شرت مسابقه، سنجاق سینه، عکس‌برگردان با لوگوی مسابقه، و لوح دریافت خواهند کرد. به جز این جوایز، ده نفر اول در سطح جهانی جوایز دیگری نیز دریافت خواهند کرد که جزئیات آن‌ها در ذیل آمده است:

نفر اول: دوربین عکاسی کانون به همراه لنز (Canon DSLR EOS 5D Mark IV plus Canon EF 50mm f/1.2L USM lens) به همراه پرینت عکس برنده با امضای آقای پلاسیدو دومینگو، رئیس اروپانوسترا

نفر دوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۵۰۰ یورو

نفر سوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۲۰۰ یورو

نفر چهارم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۰۰۰ یورو

نفر پنجم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۸۰۰ یورو

نفر ششم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو

نفر هفتم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو

نفر هشتم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۳۰۰ یورو

نفر نهم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۲۰۰ یورو

نفر دهم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۰۰ یورو

اطلاعات بیشتر در مورد جوایز جهانی در وب‌سایت مسابقه در سطح جهانی قابل دسترسی هستند.

 

 

رعایت قوانین زیر برای شرکت در رقابت در سطح کشوری و بین‌المللی الزامی است:

  1. همهٔ عکس‌ها را باید خودتان گرفته باشید.
  2. عکس را باید در فاصله زمانی ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ تا ۱۵ مهر ۱۳۹۶ بارگذاری کنید. عکس‌ها می‌توانند در هر زمان،‌ حتی خارج از این بازه‌ی یک‌ماهه، گرفته شده باشند، اما باید دقیقاً در این بازه‌ی زمانی بارگذاری شوند. امکان بارگذاری عکس‌ها برای شرکت در مسابقه در ساعت ۲۳:۵۹:۰۰ روز ۱۵ مهرماه متوقف خواهد شد و این زمان تغییرپذیر نیست.
  3. عکس(های) بارگذاری شده‌ی شما باید روی ویکی‌انبار در دسترس باشد و اجازه استفاده‌ی عمومی از آن توسط شما داده شده باشد.
  4. عکس‌های بارگذاری شده برای مسابقه باید مربوط به یکی از یادمان‌های لیست‌شده برای مسابقه باشند. بیش از ۲۶۰۰۰ یادمان در شهرهای مختلف ایران در نظر گرفته‌ شده‌اند. لطفاً برای پیداکردن فهرست یادمان‌ها در شهر/استان موردنظر خود به فهرست تهیه‌شده در این صفحه مراجعه کنید.
  5. برای شرکت در مسابقه‌ی جهانی، عکس شما باید جزو ده عکس برتر در سطح ملی باشد.

توجه کنید که می‌توانید بیش از یک عکس برای شرکت در مسابقه ارسال کنید. برای این‌که واجد شرایط بردن جایزه باشید، باید راهی برای تماس با خودتان در اختیار ما قرار دهید. بهتر است که در تنظیمات‌تان نشانی ایمیل فعالی داشته باشید و گزینه‌ی موافقت با دریافت ایمیل را هم انتخاب کرده باشید.

اگر هیچ راه تماسی در اختیار برگزارکنندگان قرار ندهید یا خودتان هیچ واکنشی نشان ندهید عکس یا عکس‌هایتان در مسابقه باقی می‌مانند ولی مشمول دریافت جایزه نمی‌شوند. در این صورت هیئت برگزارکننده محلی تصمیم می‌گیرند که آیا عکس شما در بین ده عکس برنده قرار بگیرد یا نه.


پیوند ها :

وبگاه جهانی ویکی دوستدار یادمان‌ها

وبگاه ویکی دوست‌دار یادمان‌های ۲۰۱۷ ایران (به انگلیسی)

وبگاه ویکی دوست‌دار یادمان‌های ۲۰۱۶ ایران (به فارسی، به انگلیسی)

وبگاه ویکی دوست‌دار یادمان‌های ۲۰۱۵ ایران (به فارسی، به انگلیسی)

 

۱۳۹۶/۶/۲۱
بازگشت به بخش اخبار